taras_palkov: (Default)
taras_palkov ([personal profile] taras_palkov) wrote2020-02-19 03:21 pm

Оуренсе (Ourense). Собор




В продовження теми собору в Саньяго-де-Компостела у сьогоднішньому пості мова йтиме про собор в Оуренсе, який багато в чому вищезгаданий собор наслідує, зокрема Портиком Раю. Але про все по порядку.



Собор Оуренсе (Catedral de Ourense або Catedral do San Martiño) був заснований в далекому 550 році. Проте, те, що ми можемо бачити сьогодні, походить з часів романіки, тобто з 12–13 ст. Пізніші перебудови додали храму також рис готики, ренесансу, бароко і класицизму.
Собор знаходиться в щільному оточенні інших будівель, тому, на жаль, неможливо сфотографувати храм цілісно (хіба треба вдатися до можливостей аерозйомки). Навіть повністю фасади фотографувати не завжди вдавалося.
Розпочну з північного фасаду, бо саме до нього я підійшов в першу чергу.



Теперішній північний фасад не є оригінальним, оскільки був пошкоджений, військами графа Бенавенте 1471 р. І хоч невдовзі портал відновили, але вже з додаванням елементів готики, так що те, що можна бачити сьогодні являє собою суміш стилів романського декору елементів готики.



















Архівольт в центрі якого Пієта вже ренесансовий, походить з 16 ст. У ньому також можна побачити фігури святого Іоана та Магдалени з боків від Оплакування. Лівіше - зображення Сан-Мартіньо на коні у супроводі жебрака, праворуч Сантьяго та Сан-Педро



Варто відзначити також оформлення вікна на північній стіні.



Обходимо собор вздовж східної стіни.



Чудова восьмигранна вежа собору, з готичним ліхтарем й трьома ярусами вікон піднімається над точкою, де трансепт перетинається неф піднімається на висоту 40 м. Завершена дзвіниця була в 1505 році Родріго де Бадахосом.



Південний портал зберігся краще. Він за виконанням схожий на північний, хоча, як на мене, менш красивіший.











Праворуч під порталу розташована годинникова вежа, споруджена піднятою між 1515 та 1548 рр.



Головний західний фасад з постаттю царя Давида (16 ст), за яким розташовано Портик раю. Ліворуч, як видно на фото, до західного фасаду примимкає дзвіниця.
2 наступних фото з вікіпедії.





Райський Портик (Pórtico del Paraíso) датований першою половиною 13 ст. побудований, найімовірніше, учнями майстра Матео, за часів єпископа Луренцо (1218-1248).
1 фото що нижче, зрозуміло, не моє.



Портик не був пофарбований до XVIII ст. У 2013 р, коли було проведено повну реставрацію, що відновила оригінальну поліхромію живою на скульптурах і рельєфах було виявлено лише один шар фарби!



Цікаво також відзначити, що цей Портик (принаймні, я так зрозумів) не мав прямого доступу ззовні аж до ХХ ст!



Структура Портик раю і його іконографічний сюжет багато в чому повторює знаменитий Портик Слави, хоча і в менш мистецькій якості. Тому підписувати усі фото не буду, бо вже описував той же Портик Слави ( https://taras-palkov.livejournal.com/38408.html ). Лише напишу про ті відміності, які можна побачити в Оуренсе:
Апостол святий Яків або Сантьяго тримає меч, що нагадує його нібито чудодійну участь у легендарній битві при Клавії.



Апостол сидить на якомусь звірі, швидше всього леопардові.



Оригінальну фігуру апостола Якова з 13 ст. було замінено у 19 ст.



Статуя Богородиці Потіхи (Вірген дель Консуело) з тілом Христа, в завершенні мулліону, також було додано в 19 ст. Після реставрації в 2013 році було встановлено, що цю скульптуру вирізьбив Корніелл Голландський, автор головного соборного вівтаря.



У центрі центральної арки рельєф (?) зі св. Мартином, який ділиться плащем з жебраком. Цей образ був розміщений у Портику в ході загальної реставрації храму у 16 ст. Під цим рельєфом взнаходиться медальйон з бюстом Бога Отця.




Оформлення зооморфних капітелей, на зразок тих, що у Сантьяго-де-К. сталося теж у 16 ст.





Бічна арка ліворуч мала би  представляти сцени Раю (звідси, мабуть, і назва Портику). Але, так виглядає, що ці сцени не збереглися (?).



А права арка зображає сцени Страшного Суду. На ній праворуч можна бачити фігури душ, що засуджені до пекла і яких катують і пожирають монстри та демони.







Ну, і традиційно як для Портика Слави, так і для Портика Раю - апостоли, пророки, старці та ангели Апокаліпсису.
























Важаю за доцільне показати ще кілька фото https://elpais.com/ccaa/2013/12/16/album/1387216552_436386.html#foto_gal_3
Як на мене, дуже незвичний ракурс.







Фреска зі св. Христофор на одній з бокових стін нартекса. Під нею вівтар св. Франциску Бланко.



Уродженець Галісії св. Франциско Бланко - один із двадцяти шести мучеників Японії, які були розп'яті в країні Східного Сонця в 1597 р. Детальніше про цих японських мучеників можна прочитати тут - http://catholicnews.org.ua/5-lyutogo-1597-roku-v-nagasaki-stracheno-26-katolikiv-tak-rozpochalisya-masovi-represiyi-proti
Фото вівтаря з вікіпедії.



План собору має форму латинського хреста , наваоблямований трохи нижчими бічними проходами. Собор має довжину 84 м і поперечний трансепт - 43 м.







Фото з вікіпедії.



Головний вівтар - твір згаданого вже Корніелла Голландського, був створений між 1516 та 1520 рр. На жаль, не було можливості підійти до цього ретабло ближче і розгледіти його детальніше. Тому фото лише загальні й лише зазначу, що іконографія вівтаря базується на трьох темах: Життя Св. Мартина Турського, сцени з життя Богородиці (співпокровительки церкви) й Ісуса.



Поруч з головним вівтарем цікавий надгробок невідомого єпископа. На жаль, його я взагалі не міг побачити, тому фото з вікіпедії.



Ще один цікавий надгробок. Фото з вікіпедії.



Готична (?) скульптура Богородиці.



Досить незвична скульптура Ісуса на ослику. Іще й осленя є!



Готична фреска на тему "Розп'яття". Христос, як характерно на Піренейському п-ові зображений з численними ранами на тілі. Таке ж і на скульптурах - див. нижче.
Зверніть також увагу на зоряну стелю.



Скульптурна композиція з сучасним святим. На жаль, не вдалося встановити хто тут зображений.



Також можна піднятися на дзвіницю.



Найвідомішою і найгарнішою каплицею собору є каплиця Святого Христа (Санто - Крісто - де – Orense).
Все тут вражає багатством бароково оформлення (1567-1578 рр.).



Барокове оздоблення каплиці було виконане між кінцем XVII і початком XVIII Франциско Кастро Кансекою. Вівтар та балдахін над скульптурою Христа – робота Домінго де Андраде, виконана наприкінці 17 ст.











В центрі головного вівтаря (який можна обійти, там є прохід) – образ вмираючого Христа, який було привезено сюди в 1330 р. з невеликої церкви на мисі Фіністерре.



Цей чудотворний і дуже шанований місцевими мешканцями образ висотою аж у 2 м вражає відвідувачів надзвичайним реалізмом і має за мету допомогти віруючому відчути агонію Христа. Борода, вуса і волосся виконані з натурального волосся. Зі скульптурою, за легендою, відбувається диво – на голові і тілі Ісуса росте волосся і служителі собору ніби-то повинні раз на рік їх стригти.



На цьому все, але крім собору в Оуренсе є ще багато цікавих місць. Про них я маю надію розказати трохи згодом. Не омину увагою при цьому ще одне цікаве галісійське містечко – Понтеведру.

[identity profile] abel.livejournal.com 2020-02-19 01:37 pm (UTC)(link)
Просто удивительно. Это недалеко от Сантьяго? Извне напоминает португальские и каталанские церкви.

[identity profile] taras-palkov.livejournal.com 2020-02-19 01:51 pm (UTC)(link)
100 км на юго-восток. Недалеко от Португалии, но вглубь п-ова, по дороге на Мадрид и Саламанку.
Может и похоже, но старцев Апокалипсиса в тимпане я только пока в Галисии встречал.
Спасибо!

[identity profile] salariman.livejournal.com 2020-02-19 01:41 pm (UTC)(link)
👍 (https://salariman.livejournal.com/76912392.html)

[identity profile] martin-kotek.livejournal.com 2020-02-19 02:04 pm (UTC)(link)
Какие краски!

[identity profile] taras-palkov.livejournal.com 2020-02-19 02:11 pm (UTC)(link)
Да, настоящее буйство. Спасибо!

[identity profile] uchitelj.livejournal.com 2020-02-19 02:07 pm (UTC)(link)
Красота!

[identity profile] taras-palkov.livejournal.com 2020-02-19 02:13 pm (UTC)(link)
И мне понравилось :). Спасибо!

Оуренсе (Ourense), Собор

[identity profile] livejournal.livejournal.com 2020-02-19 02:36 pm (UTC)(link)
Користувач [livejournal.com profile] uchitelj посилається на ваш запис з Оуренсе (Ourense), Собор (https://romanesque-art.livejournal.com/147787.html) пишучи: [...] https://taras-palkov.livejournal.com/39647.html?embed [...]

[identity profile] vitaviktoria.livejournal.com 2020-02-19 02:58 pm (UTC)(link)
Вражає.)
Мені видається, що так багато оздоблених церков в Європі більше ніде немає. Бідна країна була, а такі скарби в кожному храмі.
А скульптури я би не стала розмалювувати, тим більше, що автор їх виконав монохромними.)

[identity profile] taras-palkov.livejournal.com 2020-02-20 08:39 am (UTC)(link)
Можливо. А от чи бідна, то тяжко сказати. Галісія і сьогодні чи не найбідніший регіон Іспанії, та й Іспанії у 12-13 ст. ще не володіла золотом Нового світу, але чи можна сказати, що Галісія в ті середньовічні часи була бідніша, скажімо, за Швейцарію? Не беруся судити... Тут іще один момент важливий, Сантього-де-К. було дуже багатим містом і усе задяки грошам паломників. Також і місто Оуренсе, хо і не знаходилося на головному французькому шляху, все ж лежало на дорозі з Толедо і Мадрида, тому гроші там теж значні "крутилися".
Стосовно скульптур можна з Вами, Вікторія, погодитися. Лише одне але: їх тепер значно цікавіше розглядати :). Бо монохромних і так багато, точніше майже усі :).
Я ще коли писав пост про Христа на ослику в одному з Вашому постів по Пд. Тіролю згадав. Але тих постів було так багато, що тепер того ослика й не знайдеш :)
Дякую за відгук!
Edited 2020-02-20 09:46 (UTC)

[identity profile] vitaviktoria.livejournal.com 2020-02-20 10:32 am (UTC)(link)
Дякую за відповідь! Справді, на паломницьких шляхах крутилися гроші і великі храми з госпіталями будували. Але іспанськи храми дуже великі, з швейцарськими їх не порівняти. І дуже бгато дуже коштовного оздоблення.

А ослика тірольського зараз знайду. Добре пам"ятаю, що було то в Больцано в місцевому музеї і що більше нічого не знаю про скульптуру.)
Image

[identity profile] taras-palkov.livejournal.com 2020-02-20 10:45 am (UTC)(link)
О! Дякую!

[identity profile] livejournal.livejournal.com 2020-02-19 03:35 pm (UTC)(link)
Hello! Your entry got to top-25 of the most popular entries in LiveJournal in Ukraine!
Learn more about LiveJournal Ratings in FAQ (https://www.dreamwidth.org/support/faqbrowse?faqid=303).

[identity profile] arukhlin.livejournal.com 2020-02-19 03:49 pm (UTC)(link)
Просто супер всё!

[identity profile] taras-palkov.livejournal.com 2020-02-20 08:39 am (UTC)(link)
Рад! Спасибо!

[identity profile] sibeaster.livejournal.com 2020-02-19 05:45 pm (UTC)(link)
А что такое готичный лiхтарь? Что-то мне не догадаться...

Великолепно, и старцы Апокалипсиса играют на разных инструментах без нот и дирижера, и проклятые души такие реалистичные, и котообразные демоны беСподобны (в моих краях продвинутые верующие пишут "беЗподобные", чтобы никаких бесов в тексте не было)

[identity profile] taras-palkov.livejournal.com 2020-02-20 08:49 am (UTC)(link)
Ліхтар, это то, что по русски фонарь. Ну еще может сигнатурка, латерна. Только больше не уточняйте - это все гугл-переводчик с яз. галего :)).

Рад, что понравилось. Да, фантазия у мастеров хорошая была. Мне кажется котообразные демоны только в западном искусстве присутствуют (?). "Продвинутые" верующие это повсеместная беда, главное чтобы их было не слишком много :)).

[identity profile] zalgalina.livejournal.com 2020-02-20 05:51 pm (UTC)(link)
А мені ця поліхромія скульптур подобається. Цікавіше розглядати, та очі не втомлюються. Відразу можна побачити, наскільки всі вони різні - не збігаються в одну сіру масу.
Дуже цікава та незвична скульптура Святого Якова. Та ще й сидить на якомусь звірі.
Ісуса на ослику бачила в Кракові, в музеї готики.



Дякую. Цікаво.

[identity profile] taras-palkov.livejournal.com 2020-02-21 12:04 pm (UTC)(link)
Кому як подобається. Як на мене, розмальовані скульптури веселіше виглядають, монохромні більш строгіші. Але мені цікаво було саме розмальовані побачити.
За ослика дякую, тепер їх стає щораз, то більше. Але з ослятком є тільки у мене.
Будете мати ще Ісуса на ослику, то надішліть. Можна буде окремий пост зробити. Це все таки рідкість. Я крім Оуресне ніде таких скульптурь більше не бачив.
Дякую!

[identity profile] petrark.livejournal.com 2020-02-20 08:40 pm (UTC)(link)
Восхитительно! Потрясающие романские скульптуры и на порталах, и в портике. Особенно понравился целый оркестр на архивольте. И архитектура очень интересная. И снимать не запрещают и небось денег не дерут :-) Я об Оуренсе ничего не знал, кроме названия. Жду продолжения.

[identity profile] taras-palkov.livejournal.com 2020-02-21 12:09 pm (UTC)(link)
Снимать не запрещают (даже иногда штативом пользовался), но вход платный (5 или 5,50 евро). Теперь в храме музей. Но, я считаю, цена справедливая. Думаю, продолжение Вам тоже понравится, только нужно будет немного подождать :)
Спасибо!

[identity profile] petrark.livejournal.com 2020-02-21 12:14 pm (UTC)(link)
Ну за вход в музей никогда не грех заплатить :-) Поддерживать всё это великолепие в приличном виде тоже надо. Буду предвкушать продолжение и надеяться когда-нибудь тоже там оказаться :-)

[identity profile] taras-palkov.livejournal.com 2020-02-21 12:17 pm (UTC)(link)
Искренне Вам того желаю.